top of page
 • Zdjęcie autoraJulita Paprotna

E-book czy kurs video? Co wybrać?

E-booki i kursy video to dwa najpopularniejsze sposoby przekazywania wiedzy w formie produktów. Proces pracy nad e-bookiem a kursem video znacznie się różni. Jak wybrać produkt, który przyniesie Ci najwięcej korzyści?


Z tego tekstu dowiesz się:

Kurs video a e-book, czy ten wybór ma znaczenie?

Pracę nad własnym produktem edukacyjnym warto zacząć od wyboru formatu. Masz wiele możliwości, na przykład: karty pracy, warsztaty, książkę, e-book lub kurs w formie video. Każdy format ma swoje wady i zalety. Od jego wyboru zależy, ile czasu i pieniędzy włożysz w przygotowanie produktu, ile kosztować będzie obsługa sprzedaży, a także jaki będzie odbiór. Dziś skupimy się na najpopularniejszych formatach w ostatnim czasie: e-bookach i kursach video.

Jak przygotować się do podjęcia decyzji?

Żeby podjąć decyzję korzystną dla Twojego biznesu i wyznaczonych celów sprzedażowych, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Jaką treść oferujesz?

 • Kto jest Twoją grupą docelową?

 • Ile zaangażowania i czasu możesz poświęcić na przygotowanie produktu?

 • Jaki masz budżet?

Zastanów się nad każdym z tych punktów i stwórz notatki według moich wskazówek.

Opisz treść

Opisz w kilku zdaniach lub punktach – jak ci wygodniej, nie będziesz tego nikomu udostępniać – co chcesz przekazać swoim odbiorcom, jakie tematy i treści chcesz poruszyć. Spójrz na przykłady poniżej:

Chcę nauczyć innych, jak przygotowywać urozmaicone posiłki z warzyw i owoców dostępnych sezonowo.


Chcę pomóc w organizacji czasu młodym mamom, które często zapominają o sobie samych. Chcę, by zadbały o swój komfort psychiczny i wyznaczyły czas bez opieki nad dzieckiem.


Chcę uczyć, jak samodzielnie wykonać swoją pierwszą czapkę na drutach.

Opisz swoją grupę docelową

Zastanów się, kto będzie odbiorcą/odbiorczynią Twoich treści. Spróbuj wskazać ich wiek, status materialny, opisać ich styl życia. Czy to osoby zapracowane? Czy mają jakieś ograniczenia?

Dlaczego to ważne? Spójrz na przykład:

Grupa docelowa to młode mamy w wieku 25-45 lat. Są zabiegane, ich codzienność toczy się wokół opieki nad dzieckiem. Są zmęczone, niewyspane. Mają mało czasu dla siebie, zazwyczaj wykonują kilka czynności w tym samym czasie. Nie mogą pozwolić sobie na długie godziny spędzone na pochłanianiu wiedzy. Najlepsze będą dla nich małe pigułki wiedzy, które mogą „wchłonąć” w trakcie drzemki dziecka lub kiedy karmią.

Opisz własne zasoby czasu i zaangażowania

W tym miejscu określ, ile czasu możesz poświęcić np. tygodniowo na pracę nad produktem i kiedy najpóźniej planujesz premierę. Pamiętaj, żeby dodać co najmniej dwutygodniowy margines błędu – na sytuacje niezależne od Ciebie, problemy z podwykonawcami, choroby i inne nagłe przypadki.


Zastanów się też, czy jesteś gotowa/gotowy na publiczne wystąpienia przed kamerą. Co innego nagranie krótkich stories telefonem, a co innego wielogodzinna praca na planie z głosem, ciałem, mimiką i burzą emocji.

Określ swój budżet

To bardzo ważny punkt. Zapisz, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na produkcję i marketing. Koszt e-booka jest wielokrotnie mniejszy niż kurs video, musisz mieć tego świadomość. W tym punkcie także pamiętaj o dodaniu co najmniej 20 % do planowanych kosztów całości. Mogą wzrosnąć ceny, przeciągnąć się terminy, a w trakcie może zmienić się też koncepcja i pojawić dodatkowe koszty.

Z tak przygotowanymi notatkami czas podjąć ostateczną decyzję. Żeby Ci ją ułatwić, zebrałam najważniejsze zalety i wady obu z rozważanych formatów.

Zalety i wady e-booka

E-booki to najczęściej wybierane formaty na pierwszy produkt cyfrowy. Są stosunkowo tanie w produkcji i nie wymagają dużego nakładu czasu. Jednak mają też swoje wady.

Ich najważniejsze zalety z perspektywy twórcy to:

 • stosunkowo krótki czas produkcji, Twoim zadaniem jest jedynie napisanie tekstu i nadzór nad podwykonawcami;

 • brak konieczności wynajmu lub zakupu drogiego sprzętu, tekst napiszesz nawet w bezpłatnych edytorach, np. Google Docs;

 • stosunkowo niewielkie koszty produkcji: musisz opłacić redakcję, korektę i skład;

 • aktualizacja produktu nie wymaga zmiany nagrań, wystarczy wprowadzić zmiany w składzie;

 • nie musisz publicznie występować przed kamerą ani nagrywać swojego głosu;

 • e-book w PDF można wydrukować, więc możesz w nim zamieścić ćwiczenia do wykonania.

Zalety z perspektywy użytkowników:

 • pobrany plik można odczytywać na wielu urządzeniach, także w trybie off-line;

 • dostępność: e-booki nie wykluczają osób głuchych, świetnie sprawdzą się także u osób, które są wzrokowcami i lepiej zapamiętują teksty czytane oraz tych, które z jakichś przyczyn nie mogą w danym momencie korzystać z dźwięku np. podczas jazdy komunikacją zbiorową czy podczas karmienia dziecka;

 • w e-bookach łatwiej odszukać interesujący nas fragment niż w kursach video.

Wady e-booków:

 • ograniczenie komunikacji do tekstu, nie możesz przekazać niczego mową ciała ani zaakcentować czegoś głosem;

 • częściowo wykluczają osoby niewidome i niedowidzące; dobrze złożony tekst może jednak być swobodnie czytany przez syntezatory mowy;

 • nie można skorzystać z nich, pracując „w tle” np. podczas prasowania;

 • e-booki łatwiej można rozpowszechniać w nielegalny sposób, łamiąc prawa autorskie; na szczęście są sposoby, by zabezpieczyć się przed kradzieżą.

Sprawdź, jak szybko możesz wydać swój własny e-book bez większego nakładu pracy. Kliknij tutaj i przejdź do artykułu, w którym omawiam sposoby na stworzenie e-booka w ekspresowym tempie.

Zalety i wady kursu video

Kursy w formie video, podobnie jak e-booki, mają swoje plusy i minusy. Z pewnością lepiej sprawdzą się, gdy chcesz uczyć jakiego oprogramowania czy rzemiosła.

Zalety kursu video z perspektywy twórcy:

 • do komunikacji możesz wykorzystać mowę ciała, mimikę, gesty i głos;

 • przez obecność na ekranie widzownie lepiej Cię zapamiętają, łatwiej nawiążesz z nimi więź;

 • możesz łatwiej ochronić się przed nielegalnym rozpowszechnianiem Twoich treści.

Zalety z perspektywy użytkowników:

 • dla części osób materiał audiowizualny będzie bardziej atrakcyjny niż tekst;

 • w przypadku tutoriali odbiorcy mają szansę zobaczyć na żywo, jak wykonać daną czynność.

Wady kursów w formie video:

 • duże koszty produkcji kursu;

 • konieczność występowania podczas nagrań;

 • ograniczona dostępność dla osób niewidomych i niedowidzących;

 • konieczność dostępu do internetu w trakcie korzystania z kursu;

 • brak możliwości zaznaczania ważnych fragmentów;

 • trudniejsze wyszukiwanie interesujących nas fragmentów;

 • trudniejszy dostęp do produktu na wielu urządzeniach;

 • zazwyczaj ograniczony czasowo dostęp do platformy kursowej;

 • zazwyczaj wyższa cena dla użytkownika niż e-book.

Podsumowanie

Jak widzisz, zarówno e-booki, jak i kursy video mają swoje mocne i słabe strony. Mam nadzieję, że przeanalizowanie wad i zalet obu formatów i zderzenie ich z Twoimi notatkami pozwoli Ci podjąć trafną decyzję.


Nie zawsze musisz zresztą wybierać. Jeśli nie ogranicza Cię znacząco budżet, warto pomyśleć o połączeniu tych dwóch formatów. E-book możesz nagrać w formie audiobooka lub dołączyć do niego uzupełniający materiał video. Do swojego kursu video możesz stworzyć dodatkowe karty pracy lub notatki podsumowujące daną lekcję. Warto też pomyśleć o transkrypcji – by Twój produkt był dostępny dla osób niesłyszących.


Najważniejsze to wsłuchać się w potrzeby Twojej grupy docelowej, pomyśleć, jaki format będzie dla niej najbardziej użyteczny i w jaki sposób przekażesz swoją wiedzę w najbardziej przystępny sposób.


Zachęcam Cię także do zapoznania się z ofertą Ogarniamy E-booki. Możesz powierzyć nam redakcję, korektę i skład swojego e-booka. A jeśli zdecydujesz się na kurs video, możemy stworzyć teksty sprzedażowe, promujące Twój produkt. To pozwoli Ci uwolnić czas na pozostałe wyzwania czekające na Ciebie w procesie wydawniczym.

66 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

ความคิดเห็น


bottom of page